Help me give my students tasty treats to use while learning skills and used as behavior incentives.
FULLY FUNDED! Ms. Tami's classroom raised $290
This project is fully funded
My Project
In my classroom, I love to use all the senses while learning. One way that really gets their attention is through taste.
Some students naturally grasp lessons from a lecture presentation, but all students love to learn while using food or snacks!
I use Cheez-its and pretzels and M&M's as a beginning math base ten lessons for place value. Then Cheez-its for area and perimeter and arrays. I use the Ice cream trays for the Ice Cream sundae the kids have earned while learning and completing their 0-12 multiplication times tables. I use bubble-gum math to walk them through, so each individual test they master they earn bubble gum. The kids get really excited when we start our fraction unit with Skittles and M&M's. Then when they are sometimes just blowing me away with outstanding behavior, everyone gets a sucker or tootsie pop bonus. No one can argue with earning a little something sweet to increase good behavior.
Half of students from low‑income households
Data about students' economic need comes from the National Center for Education Statistics, via our partners at MDR Education. Learn more
Dum Dums Original Mix 400 ct. Bag - All-Time Classic Flavors - Individually Wrapped Lollipops for Any Occasion!
• Amazon Business
$37.52
1
$37.52
Dubble Bubble Tub, Original Flavor, 380-Count, 60.3 Oz(3.7 lb)
• Amazon Business
$24.97
1
$24.97
Tootsie Pops Giant Candy - Original Fruity Lollipop with Chocolatey Center - Over 3.5 Pound Bag of Assorted Pops - Five Classic Flavors - Peanut Free, Gluten Free, 72 Count
• Amazon Business
$24.87
1
$24.87
M&M's Milk Chocolate Fun Size Candy - 65 Individually Wrapped Packs – Bulk Pack for Unforgettable Parties!
• Amazon Business
$22.75
1
$22.75
Reese's Mini Peanut Butter Cups Bulk 2lbs. Reeses Peanut Butter Cups, Bulk Reese's Peanut Butter Cups, Reeses Cups, Reeses Peanut Butter Cups Bulk, Reeses Gift
• Amazon Business
$22.53
1
$22.53
Starburst Original Fruit Chews Sugar Candy, 2.0 Pounds Bulk 200 Pieces Approximately
• Amazon Business
$17.40
1
$17.40
Skittles Original Flavor Candy Coated Fruit Chew Fun Size 1 Lbs Individually Wrapped Bulk Party Assortment 25+ Bite Size Mini Packs In Resealable Bag (16 Oz)
• Amazon Business
$16.90
1
$16.90
Avant Grub Super Fun, Recyclable 8oz Plastic Banana Split Boats 50 Pack. Durable, Disposable Ice Cream Sundae Dishware Bowl. Perfect Plastic Cups for Social Event or Kids Birthday Party.
• Amazon Business
$14.98
1
$14.98
Cheez-It Cheese Crackers, Baked Snack Crackers, Office and Kids Snacks, Variety Pack, 17.72oz Box (20 Pouches)
• Amazon Business
$13.09
1
$13.09
Gumballs for Gumball Machine, 15oz Assorted Chewing Gum Fruit Flavored Bubble Gum, Gluten Free, 193 pieces
• Amazon Business
$9.05
1
$9.05
Goldfish Cheddar Cheese Crackers, Baked Snack Crackers, 1 oz On-the-Go Snack Packs, 20 Count Box
• Amazon Business
$8.55
1
$8.55
Materials cost
$212.61
Vendor shipping charges
FREE
Sales tax
$0.00
3rd party payment processing fee
$3.19
Fulfillment labor & materials
$30.00
Total project cost
$245.80
Suggested donation to help DonorsChoose reach more classrooms
$43.38
Total project goal
$289.18
How we calculate what's needed
Total project goal
$289.18
7 Donors
-$140.00
Donations toward project cost
-$139.10
Donations to help DonorsChoose reach more classrooms
-$0.90
Matching donations from our partners
-$125.53
Match offers toward project cost
-$106.70
Match offers to help DonorsChoose reach more classrooms
DonorsChoose is the most trusted classroom funding site for teachers.
As a teacher-founded nonprofit, we're trusted by thousands of teachers and supporters across the country. This classroom request for funding was created by Ms. Tami and reviewed by the DonorsChoose team.