My fourth-grade students are creative, energetic, and inquisitive. They come to school each day eager to learn and ready for hands-on activities. My students strive for knowledge and need our support to prepare them for the future. Students require multiple exposures and experiences with manipulatives to retain information. My classroom is full of varying needs. Many students need support strengthening foundational skills.
Help give my students hands-on activities to strengthen math and English Language Arts skills!
The math specific whiteboards will be used to learn and practice place value skills, multi-digit multiplication, and division. Students require organization, direct support, and ample opportunities for practice to master these math skills. Instructional posters will support teaching 4th grade Nevada content standards to the whole group. The math games and flash cards will be used to reinforce content standards in small groups.
The phonic dominoes and various phonic manipulatives will be used in small group instruction to reinforce and enhance decoding skills. Students need to be fluent decoders in order to comprehend complex text. Many of my students need additional practice and support to achieve success with grade level text.
Help provide my students with these critical manipulatives!
Nearly all students from low‑income households
Data about students' economic need comes from the National Center for Education Statistics, via our partners at MDR Education. Learn more
SCRIBBLEDO 10 Pack Dry Erase Division White Boards 9 x 12 Inch Whiteboards Double Sided Math Manipulatives Long Division Lapboards for Kids Students Classroom and Home 10 Whiteboard Erasers Included
• Amazon Business
$38.95
3
$116.85
SCRIBBLEDO 10 Pack Place Value Board 9" x 12" Double Sided Dry Erase Boards for Kids for Teaching Place Values from Billions to Decimal Numbers Math Manipulative Lapboard for Teachers School Classroom
• Amazon Business
$34.99
3
$104.97
Fraction War Fun Math Game to Learn, Compare and Simplify Fractions for 2nd Grade, 3rd Grade, 4th Grade, 5th Grade (1 Pack) (Standard Edition)
• Amazon Business
Think2Master Premium 215 Laminated Multiplication Flash Cards. (All 0-12 X facts)| Learn More Than Multiplication.| BONUS: 2 Dry Erase Markers & 5 Rings. | Designed By A Teacher to Improve Test Scores
• Amazon Business
$27.49
1
$27.49
Educational Insights Phonics Dominoes – Long Vowels - Manipulative for Classroom & Home, Set of 84 Dominoes in 6 Colors, Ages 6+
• Amazon Business
$24.99
1
$24.99
Educational Insights Phonics Dominoes – Blends & Digraphs - Classroom Manipulatives, Set of 84 Dominoes in 6 Colors, Ages 6+
• Amazon Business
$24.99
1
$24.99
Junior Learning Syllabuilders Board Games, Multi Medium
• Amazon Business
$22.61
1
$22.61
Educational Insights Word Building Dominoes - Word Building Game & Manipulative for Classroom & Home, Set of 108 double-sided, Color-Coded dominoes , Ages 6+
• Amazon Business
$21.98
1
$21.98
MFM TOYS Magnetic Phonic Word Builder ~ 170 Magnetic Tiles + 50 Flashcards (Does Not Include Magnetic Board) Ages 6+
• Amazon Business
$21.00
1
$21.00
gyepin 152 Pack Phonemic Awareness Supplies Includes 50 Sound Box Mats,100 Pcs Plastic Chips,2 Pcs Markers-Teach Students to Map Sound Patterns Phonics Games Reading Games for School Office Home
• Amazon Business
$13.99
1
$13.99
13 English Phonics Poster Language Arts Charts for Kids Toddler Learning Vowels Posters for Kindergarten, Preschool, Primary School Alphabet Bulletin Board Set Classroom Wall Decoration (16 x 11 Inch)
• Amazon Business
$13.99
1
$13.99
Aizweb Educational Math Posters,Divisibility Mathematics Classroom Decoration Learning Banner Bulletin Board Wall Decor for Elementary Primary School Supplies Classroom Teacher Must Haves Chart
• Amazon Business
$9.99
1
$9.99
Materials cost
$496.53
Vendor shipping charges
FREE
Sales tax
$0.00
3rd party payment processing fee
$7.45
Fulfillment labor & materials
$30.00
Total project cost
$533.98
Suggested donation to help DonorsChoose reach more classrooms
$94.23
Total project goal
$628.21
How we calculate what's needed
Total project goal
$628.21
1 Donor
-$628.21
Donations toward project cost
-$533.98
Donations to help DonorsChoose reach more classrooms
DonorsChoose is the most trusted classroom funding site for teachers.
As a teacher-founded nonprofit, we're trusted by thousands of teachers and supporters across the country. This classroom request for funding was created by Mrs. Forseth and reviewed by the DonorsChoose team.