Help me give my students a boost to get through their school day.
FULLY FUNDED! Ms. Peng's classroom raised $336
This project is fully funded
Celebrating Hispanic & Latinx Heritage Month
This project is a part of the Hispanic & Latinx Heritage Month celebration because
it supports a Latino teacher or a school where the majority of students are Latino.
My Project
Every day, my 7th and 8th graders remind me of what an extraordinary time it is in their lives, and that they're trying their best.
At this point in the year, students have little to no days off and have many rigorous standardized tests to take.
The students are used to routines, but they are also pushing the boundaries. They are anxious, wiggly, and constantly hungry!
Please help us make our school days go by a little more smoothly with snacks! Sometimes we need them because lunch wasn't filling enough, we ran around so much at recess, or we enjoy a little pick-me-up during Independent Reading.
More than three‑quarters of students from low‑income households
Data about students' economic need comes from the National Center for Education Statistics, via our partners at MDR Education. Learn more
Cheez-It Cheese Crackers, Baked Snack Crackers, Office and Kids Snacks, Original, 40oz Case (40 Pouches)
• Amazon Business
$18.00
3
$54.00
Quaker Instant Oatmeal Express Cups, Maple & Brown Sugar, 1.69 Ounce (Pack of 12)
• Amazon Business
$14.88
3
$44.64
Pepperidge Farm Goldfish Cheddar Crackers, 1.5 oz. Snack Packs, 30-count Multi-pack Box
• Amazon Business
$12.18
3
$36.54
GoGo squeeZ Organic Fruit on the Go Variety Pack, Apple/Banana/Strawberry, 3.2 oz. (12 Pouches) - Made from Organic Apples, Bananas & Strawberries - Gluten Free Snacks - Nut & Dairy Free - Vegan Snack
• Amazon Business
$7.99
4
$31.96
Nutri-Grain Soft Baked Breakfast Bars, Made with Whole Grains, Kids Snacks, Variety Pack (4 Boxes, 32 Bars)
• Amazon Business
$15.22
2
$30.44
belVita Blueberry Breakfast Biscuits, 12 Packs (4 Biscuits Per Pack)
• Amazon Business
$7.39
3
$22.17
Sunbelt Bakery Oats & Honey Chewy Granola Bars, Value Pack, 1.0 OZ, 15 Count (1 Box)
• Amazon Business
$3.34
5
$16.70
Mott's Apple & Cinnamon Variety Pack Applesauce, 4 Ounce Cup, Pack of 36
• Amazon Business
$15.00
1
$15.00
Materials cost
$251.45
Vendor shipping charges
FREE
Sales tax
$0.00
3rd party payment processing fee
$3.77
Fulfillment labor & materials
$30.00
Total project cost
$285.22
Suggested donation to help DonorsChoose reach more classrooms
$50.33
Total project goal
$335.55
How we calculate what's needed
Total project goal
$335.55
5 Donors
-$326.73
Donations toward project cost
-$285.22
Donations to help DonorsChoose reach more classrooms
DonorsChoose is the most trusted classroom funding site for teachers.
As a teacher-founded nonprofit, we're trusted by thousands of teachers and supporters across the country. This classroom request for funding was created by Ms. Peng and reviewed by the DonorsChoose team.