Help me give my students a healthy (ish!) snack! My students eat lunch at 10:30 and so by the time 2:00 rolls around and it is time for math, they are pretty hungry!
FULLY FUNDED! Ms. Hannon's classroom raised $241
This project is fully funded
Celebrating Hispanic & Latinx Heritage Month
This project is a part of the Hispanic & Latinx Heritage Month celebration because
it supports a Latino teacher or a school where the majority of students are Latino.
My Project
My students eat lunch around 10:30 and they are at school until 4:00 pm. By the time 2:00 rolls around, they are hungry! Some students bring their own snacks, but not all of my students are able to. I want to be able to provide them with a healthy (ish) brain break in order to fuel their minds for more learning! I know the quick snack gets them ready to go for math. I have tried to provide all of the snacks myself but it has become very expensive to keep up with. My students and I would greatly appreciate anything you’re willing to give! :) Thank you in advance!
More than three‑quarters of students from low‑income households
Data about students' economic need comes from the National Center for Education Statistics, via our partners at MDR Education. Learn more
Popcorn Variety Pack - Snack Bag Assortment Care Package - Bulk Sampler (32 Count)
• Amazon Business
$37.99
1
$37.99
GoGo squeeZ Fruit & veggieZ Variety Pack, Jurassic Pear, Roarrrr Berry & Prehistoric Peach, 3.2 oz (Pack of 20), Unsweetened Snacks for Kids, No Gluten, Nut & Dairy, Recloseable Cap, BPA Free Pouches
• Amazon Business
$11.88
3
$35.64
GoGo squeeZ Fruit on the Go Organic, Apple Strawberry, 3.2 oz (Pack of 48), Unsweetened Organic Fruit Snacks for Kids, Gluten Free, Nut Free and Dairy Free, Recloseable Cap, BPA Free Pouches
• Amazon Business
$29.96
1
$29.96
Skinny Pop Variety Snack Pack, 36/Pack (220-01049)
• Quill.com
$24.99
1
$24.99
Goldfish Cheddar Cheese Crackers, Baked Snack Crackers, 1 oz On-the-Go Snack Packs, 20 Count Box
• Amazon Business
$9.76
2
$19.52
Pirate's Booty Aged White Cheddar Cheese Puffs, Gluten Free, Healthy Kids Snacks, 0.5 Ounce (Pack of 24)
• Amazon Business
$15.79
1
$15.79
Del Monte FRUIT CUP Snacks, Family Pack, No Sugar Added, 12-Pack, 4 oz Variety Pack
• Amazon Business
$7.98
1
$7.98
Materials cost
$171.87
Vendor shipping charges
FREE
Sales tax
$0.00
3rd party payment processing fee
$2.58
Fulfillment labor & materials
$30.00
Total project cost
$204.45
Suggested donation to help DonorsChoose reach more classrooms
$36.08
Total project goal
$240.53
How we calculate what's needed
Total project goal
$240.53
1 Donor
-$120.26
Donations toward project cost
-$102.22
Donations to help DonorsChoose reach more classrooms
-$18.04
match offer
-$120.26
Match offer toward project cost
-$102.22
Match offer to help DonorsChoose reach more classrooms
DonorsChoose is the most trusted classroom funding site for teachers.
As a teacher-founded nonprofit, we're trusted by thousands of teachers and supporters across the country. This classroom request for funding was created by Ms. Hannon and reviewed by the DonorsChoose team.