Help me give my students snacks to nourish their brains while they sharpen their English!
FULLY FUNDED! Ms. D.'s classroom raised $209
This project is fully funded
Celebrating Hispanic & Latinx Heritage Month
This project is a part of the Hispanic & Latinx Heritage Month celebration because
it supports a Latino teacher or a school where the majority of students are Latino.
My Project
My ENL students are in school for almost seven hours a day during a regular school day. So many of them are new to the country and speak minimal, if any, English. Many English Language Learners stay because their parents work and are not home when they get home, but most stay because they love the comfortable environment provided for them to acquire English. Students need to keep their energy up to continue their learning.
They can munch on snacks while mastering their Englsih skills, one bite at a time.
I provide opportunities for them to stay after school for two hours a day, twice a week. The variety of snacks will provide satisfying choices for all. They will savor their success by noshing on knowledge, one munch at a time.
This project will directly impact historically underfunded classrooms.
More than three‑quarters of students from low‑income households
Data about students' economic need comes from the National Center for Education Statistics, via our partners at MDR Education. Learn more
Welch's Fruit Snacks, Mixed Fruit & Summer Fruits Variety Pack, Perfect Stocking Stuffer, Bulk Pack, Gluten Free, Individual Single Serve Bags, 0.8 oz (Pack of 60)
• Amazon Business
$15.99
2
$31.98
Famous Amos Classic Chocolate Chip Cookies, 1 oz., 30-Pack
• Amazon Business
$11.98
2
$23.96
Takis Fuego 40 pc / 1 oz Multipack, Hot Chili Pepper & Lime Flavored Extreme Spicy Rolled Tortilla Chips
• Amazon Business
$22.46
1
$22.46
Pure Life, Purified Water, 8 Fl Oz, Plastic Bottled Water, 24 Pack
• Amazon Business
$6.58
3
$19.74
Rold Gold Tiny Twists Pretzels, 1 Ounce (Pack of 40)
• Amazon Business
$16.63
1
$16.63
Frito Lay Baked & Popped Mix Variety Pack, (Pack of 40)
• Amazon Business
$15.70
1
$15.70
Kellogg's Rice Krispies Treats, Crispy Marshmallow Squares, Original, School Lunch Snack, 41.9oz Case (54 Count)
• Amazon Business
$14.82
1
$14.82
Materials cost
$145.29
Vendor shipping charges
FREE
Sales tax
$0.00
3rd party payment processing fee
$2.18
Fulfillment labor & materials
$30.00
Total project cost
$177.47
Suggested donation to help DonorsChoose reach more classrooms
$31.32
Total project goal
$208.79
How we calculate what's needed
Total project goal
$208.79
2 Donors
-$124.98
Donations toward project cost
-$113.73
Donations to help DonorsChoose reach more classrooms
-$11.25
match offer
-$74.99
Match offer toward project cost
-$63.74
Match offer to help DonorsChoose reach more classrooms
DonorsChoose is the most trusted classroom funding site for teachers.
As a teacher-founded nonprofit, we're trusted by thousands of teachers and supporters across the country. This classroom request for funding was created by Ms. D. and reviewed by the DonorsChoose team.