The cost of 10 Math Rings and 10 Math Vocabulary Rings from Lakeshore Learning is $554, including shipping and <a target="new" href="http://www.donorschoose.org/html/fulfillment.htm" onclick="g_openWindow('http://www.donorschoose.org/html/fulfillment.htm', 300, 800, 'fulfillwindow');return false;">fulfillment</a>.
My inner-city students are struggling in math. They often don't understand concepts that are taught in the classroom and there is not enough time in the day to review them. I often ask families to help, but they simply don't know how.
I would like to buy test-prep materials and vocabulary cards that the students can take home and work on with their families. They would be able to take turns taking home a set of cards to work on in addition to their homework. This way their parents will be able to help them and they won't be embarrassed because they don't understand something.
Please help us to buy these math rings so that parents can help take part in their child's successes.
More than three‑quarters of students from low‑income households
Data about students' economic need comes from the National Center for Education Statistics, via our partners at MDR Education. Learn more
DonorsChoose is the most trusted classroom funding site for teachers.
As a teacher-founded nonprofit, we're trusted by thousands of teachers and supporters across the country. This classroom request for funding was created by Mrs. Troxell and reviewed by the DonorsChoose team.