Help me give my students food as rewards for all their hard work!
FULLY FUNDED! Ms. Li's classroom raised $427
This project is fully funded
My Project
Having food/snacks available helps my 4th graders to get through the day with a better attitude and focus. More than 90% of my students come from low income households. Also, they don't really like cafeteria food that is offered. Therefore, I would like to use food/snacks as learning incentive for my 4th graders.
I would love to have enough food/snacks to last until the end of the year.
These snacks and food would definitely help my students focus and learning without doubt.
Toothbrushes remind them to forms the healthy habits which can set them up for a lifetime of smiles.
More than three‑quarters of students from low‑income households
Data about students' economic need comes from the National Center for Education Statistics, via our partners at MDR Education. Learn more
148 Individually Packaged Quality Large Head Medium Bristle Disposable Bulk Toothbrushes - Multi Color Pack - Convenient & Affordable - for Travel, Hotels, Airbnb, Relief Missions, Donations & More
• Amazon Business
$38.97
1
$38.97
IZZE Sparkling Juice, 4 Flavor - Sunset Variety Pack, 8.4 Fl Oz Can (Pack of 24) Peach, Clementine, Cherry Lime, Pomegranate
• Amazon Business
$15.98
2
$31.96
KIND Bars, Dark Chocolate Nuts and Sea Salt, Healthy Snacks, Gluten Free, Low Sugar, 6g Protein, 12 Count
• Amazon Business
$15.19
2
$30.38
KIND Bars, Maple Glazed Pecan & Sea Salt, Healthy Snacks, Gluten Free, Low Sugar, 12 Count
• Amazon Business
Frito Lay Cheetos Baked Crunchy Cheese, 0.875 Ounce (Pack of 40)
• Amazon Business
$23.29
1
$23.29
Pure Leaf Iced Tea, 0 Calories Unsweetened Variety Pack, 18.5 Fl Oz (Pack of 12)
• Amazon Business
$22.98
1
$22.98
Ring Pop Individually Wrapped Bulk Lollipop Variety Party Pack – 50 Count Lollipop Suckers w/ Assorted Flavors - Fun Candy Bulk for Birthdays & Celebrations
• Amazon Business
$21.99
1
$21.99
Kinder Bueno, 30 Two Count Packs, Milk Chocolate and Hazelnut Cream, Valentine's Day Gift, Individually Wrapped Chocolate Bars, 45 oz
• Amazon Business
$21.96
1
$21.96
Ito En Tea Oi Ocha Green Tea, Unsweetened, 16.9 Ounce (Pack of 12)
• Amazon Business
$16.99
1
$16.99
Bare Baked Crunchy Fruit Snack Pack, Gluten Free, Apples, Bananas, and Coconut Flavors, 0.53 Ounce (Pack of 16)
• Amazon Business
$16.98
1
$16.98
Tropicana 100% Orange Juice, 15.2 fl oz (Pack of 12) - Real Fruit Juices, Vitamin C Rich, No Added Sugars, No Artificial Flavors
• Amazon Business
$15.48
1
$15.48
Lay's Potato Chips Barbecue Pack, 1 Ounce (Pack of 40)
• Amazon Business
$15.18
1
$15.18
Welch's Fruit Snacks, Fruit Punch & Island Fruits Variety Pack, Great For School Lunches, Gluten Free, Bulk Pack, 0.8 Oz Individual Single Serve Bags (Pack Of 40)
• Amazon Business
$8.48
1
$8.48
Golden Island Pork Jerky Korean Barbecue – Gluten Free Protein Snack, Great Stocking Stuffer, Korean BBQ Flavor, Made with 7g of Protein Per Serving – 2.85 oz
• Amazon Business
$6.39
1
$6.39
Materials cost
$327.91
Vendor shipping charges
FREE
Sales tax
$0.00
3rd party payment processing fee
$4.92
Fulfillment labor & materials
$30.00
Total project cost
$362.83
Suggested donation to help DonorsChoose reach more classrooms
$64.03
Total project goal
$426.86
How we calculate what's needed
Total project goal
$426.86
3 Donors
-$349.58
Donations toward project cost
-$345.83
Donations to help DonorsChoose reach more classrooms
-$3.75
match offer
-$20.00
Match offer toward project cost
-$17.00
Match offer to help DonorsChoose reach more classrooms
DonorsChoose is the most trusted classroom funding site for teachers.
As a teacher-founded nonprofit, we're trusted by thousands of teachers and supporters across the country. This classroom request for funding was created by Ms. Li and reviewed by the DonorsChoose team.